Den här resistiva ångbefuktaren med fläktenhet levererar upp till 40 kg/h rakt ut i rummet. Fläktenheten kan placeras antingen ovanpå befuktaren eller på annan plats. En fläkt med dubbla hastigheter ger antingen tyst drift eller hög effekt, och fläktenheten är IP21-klassificerad.
Condair RS-befuktaren ger noggrann fuktkontroll utan extra kostnader för utbytbara ångcylindrar i plast. Dessutom underlättar den underhållet med sitt patenterade kalkuppsamlingssystem.
Lätt avlägsnande av kalkbeläggningar
Det kalk som bildas på värmeelementen frigörs under normal drift och faller ned i den avtagbara kalkuppsamlingsbehållaren i botten av enheten. Kalket avlägsnas genomförs genom att tömma kalkuppsamlingsbehållaren på vatten med en enkel knapptryckning, låta enheten svalna och sedan ta bort behållaren och tömma den.
Underhållet är minimalt
Condair RS kan använda vattenverksvatten, men detta rekommenderas inte i Sverige. Genom att använda RO-vatten (omvänd osmos-vatten) till en Condair RS-VE ges möjligheten att styra den relativa luftfuktigheten inom ±5 %. Genom att använda Condair RS-P (process) ges möjligheten att styra den relativa luftfuktigheten inom ±2 %. När RO-vatten används elimineras i princip bildandet av kalkbeläggningar, vilket minimerar kraven på underhåll av enheten.
En avancerad styrenhet med pekskärm ger användaren intuitiv kontroll över driften och mycket detaljerade rapporter, inklusive hämtningsprestanda, felhistorik och servicehistorik. Dessa går att överföra till Excel för avancerad diagnostik. BMS-anslutningen är av standardtyp med BACnet- och Modbus-protokoll.
RS resistiva ångbefuktaren från Condair
Condair RS - att tömma uppsamlingstanken
Ger noggrann fuktighetskontroll rakt ut i rummet
Fläktenheten kan monteras ovanpå befuktaren eller på annan plats
Patenterad kalkhantering gör det enkelt att avlägsna kalk
Kan användas med avmineraliserat vatten för att minska servicebehovet markant
Avancerad styrenhet med pekskärm ger enkel drift och avancerad rapportering